Poprzedni temat :: Następny temat
85 lat historii Automobilklubu
Autor Wiadomość
SBG 
N3


Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 50
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Sob 19 Paź, 2013 10:27   85 lat historii Automobilklubu

Z okazji nadchodzącej 85-rocznicy utworzenia Automobilklubu Pomorskiego w Bydgoszczy, życzymy Zarządowi Klubu i jego obecnym oraz byłym członkom, działaczom i przyjaciołom Automobilklubu Bydgoskiego, wielu osiągnięć i sukcesów, dalszego przekazywania pasji sportowej i historycznej kolejnym pokoleniom oraz realizacji swoich planów.
Bydgoskie Towarzystwo Automobilistów

Miłośnikom zabytkowej motoryzacji przypominamy krótki zarys historii Automobilklubu …
W poniedziałek 22 października 1928 r. odbyło się w Bydgoszczy, w hotelu Lengninga (obecnie Hotel Ratuszowy przy ul. Długiej), zebranie grupy członków oddziału bydgoskiego Automobilklubu Wielkopolski, którzy postanowili pod przewodnictwem dyrektora Frylinga utworzyć samodzielny automobilklub pod nazwą "Pomorski Automobilklub w Bydgoszczy". Na zebraniu przyjęto statut nowopowstającej instytucji, a następnie wybrano zarząd, w skład którego weszli panowie: dr. Fryling, A. O. Jende, mec. Śpikowski, J. Symczak, dyr. Jackowski, red. Teska, mjr Koszko, p. Stadie, dyr. Bauer, p. Kühn, p. Wiese, p. Busse, p. Hozakowski – z Torunia, p. Czarliński - Grudziądz, p. Prądzyński – z Sępólna i p. Jahns - Inowrocławia.
Automobilklub Pomorski w Bydgoszczy, zarejestrowany 31 grudnia 1928 roku, w rejestrze stowarzyszeń Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy pod liczbą 142. Ostatnie Walne zebranie Automobilklubu Pomorskiego odbyło się 22 stycznia 1939 roku. Z początkiem roku 1939 Automobilklub skupiał 269 członków. Wybuch II Wojny Światowej przerwał działalność klubową na długie lata okupacji.
W połowie 1946 roku Automobilklub wznowił swoją pracę pod nazwą Automobilklub Polski Oddział Pomorski.
Występujące w tym czasie tendencje do centralizacji instytucji, a w szczególności pokrewnych organizacji, nie ominęły motoryzacji. W wyniku połączenia się Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego powstał 30 stycznia 1950 roku Polski Związek Motorowy. Wprowadzono nowe struktury organizacyjne w postaci Oddziałów Motorowych Polskiego Związku Motorowego, które decyzją Zarządu Głównego PZM po koniec 1955 r. zmieniły nazwę na Automobilkluby. Nie znalazły one szerszego poparcia członków działającego do 1950 roku Automobilklubu Pomorskiego. Dopiero przemiany październikowe 1956 r. stworzyły podwaliny pozwalające na odradzanie się i kształtowanie się społecznych, samorządnych organizacji samochodowych i motocyklowych.
Od grudnia 1956 do kwietnia 1957 roku odbyły się spotkania aktywu klubowego na szczeblu krajowym. Dorobkiem tych spotkań było zweryfikowanie relacji pomiędzy Polskim Związkiem Motorowym a reaktywowanymi klubami. Na bazie byłej Sekcji Samochodowej PZM odrodził się Automobilklub Polski ze wszystkimi regionalnymi organizacjami.
11 czerwca 1957 r. zebrał się w Bydgoszczy Komitet Organizacyjny dla reaktywowania Automobilklubu Pomorskiego.
Zebranie reaktywujące odbyło się 23 czerwca 1957 r. Z podziwu godnym entuzjazmem przystąpiono do realizacji zamierzonych celów, działań na rzecz członków i motoryzacji. Działania związane z reaktywowaniem klubu zakończyć miało zarejestrowanie stowarzyszenia u władz administracyjnych. Prawie natychmiast po zebraniu organizacyjnym , wysłano komplet dokumentów do Rady Głównej Automobilklubu Polski celem uzyskania zgody na rejestrację. Stosunkowo szybko, bo 7 sierpnia zgodę taką uzyskano. Następnego dnia, tj. 8 sierpnia 1957 r., wystąpiono do Wydziału Społeczno – Administracyjnego Terenowej Rady Narodowej w Bydgoszczy i tu natrafiono na trudności związane z nazwą klubu. Władza rejestracyjna nie wyraziła zgody na używanie nazwy „Automobilklub Pomorski” argumentując tym, że zmianie uległo terytorium województwa, w stosunku do terytorium i nazwy województwa z okresu przedwojennego. Próby utrzymania tradycyjnej nazwy klubu nie dały rezultatu i ostatecznie 15 marca 1958 r. klub został zarejestrowany w Wydziale Społeczno-Administracyjnym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy pod numerem rejestrowym 586, pod nazwą „Automobilklub Bydgoski” i otrzymał osobowość prawną.
Dnia 24 marca 1958 r. zarząd Automobilklubu Bydgoskiego wystąpił z wnioskiem o przyjęcie w poczet członków Polskiego Związku Motorowego. PZM pozytywnie ustosunkował się do prośby i Automobilklub Bydgoski stał się członkiem zwyczajnym tej organizacji.
W kolejnych latach działacze klubu szczególny nacisk położyli na działania związane z rozwojem popularnych sportów samochodowych i turystyki motorowej, także na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz krzewienia kultury motoryzacyjnej. Hasło „naszym celem – bezpieczne drogi” stało się motorem wielu działań Automobilklubu Bydgoskiego. Za realizację celów i zadań odpowiadał Zarząd wybrany przez Walne Zebranie członków. Zarząd sprawował więc nadzór, a przygotowanie i organizacja i koordynacja wykonania zadań należały do biura zarządu oraz poszczególnych komisji problemowych: turystyki motorowej, popularnych sportów samochodowych, kartingowej, sędziów i komisarzy sportowych oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego, kultury motoryzacyjnej i ochrony środowiska. Realizatorem zadań i celów byli więc członkowie i pracownicy etatowi klubu oraz szerokie grono działaczy.

Źródło: Kalendarz Bydgoski, www.ab.bydgoszcz.pl
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme Mer created by maxis